WYDANIE ONLINE

Od lat mamy wiele dostępnych źródeł finansowania dla projektów termomodernizacyjnych realizowanych przez wspólnoty mieszkaniowe, w tym też tych należących do jednostek samorządu terytorialnego. To cała gama programów rządowych, regionalnych, a także współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Każdy z nich ma jednak inne wymagania. Nie wszystkie są finansowane w formie bezzwrotnej jako dotacje.

czytaj więcej »

Pytanie: PytanieSłyszałem o słowach kluczowych, które warto wpisać do wniosku – czy informacja o nich zazwyczaj jest w wytycznych. Czy można samodzielnie zastosować je w aplikacji? Jak je wybrać, by stanowiły przewagę nad innymi wnioskami? Wreszcie – na jakim etapie przygotowania wniosku trzeba już je znać i wpisać w formularz? Na jakiej zasadzie wybierać słowa kluczowe? Gdzie można uzyskać wsparcie w wyborze najlepszych wyrażeń, charakteryzujących aplikację?

czytaj więcej »

Pytanie: PytanieJestem zainteresowany złożeniem projektu polegającego na dofinansowaniu działań związanych z profilaktyką zdrowotną. Czy do końca roku, najpóźniej w I kwartale 2019 roku będą dostępne nabory dla konkursów związanych z tą tematyką?

czytaj więcej »

Przedsiębiorcy, którzy poszukują źródła dofinansowania, mogą trafić na różne możliwe formy wsparcia. Między innymi dostępne są pożyczki typu JEREMIE czy JESSICA lub dotacje bezzwrotne w ramach np. konkursów na inwestycje, takich jak poddziałanie 1.5.2 Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Istnieje również wiele instrumentów zwrotnych, które są oferowane przedsiębiorcom oprócz wspomnianych wyżej pożyczek. Od pewnego czasu pojęcie pomocy zwrotnej zaczęło również występować przy konkursach inwestycyjnych, które dotychczas przyjmowały formę bezzwrotnej dotacji. Jak należy rozumieć taki rodzaj wsparcia?

czytaj więcej »

Pytanie: PytanieSkładałem już kilka wniosków o dofinansowanie – za każdym razem coś było nie tak i nie mogłem realizować swojego pomysłu. Zastanawiam się, czy są może jakieś zasady, które – na pewnym poziomie ogólności – dotyczą wszystkich konkursów na projekty? Chciałbym się wpisać w oczekiwania konkursowe i móc zrealizować własny projekt, wciąż jednak nie udaje mi się otrzymać dofinansowania. Czy mógłbym poprosić o wskazówki, jakie pomysły mają największe szanse na pozyskanie unijnych funduszy i na jakie zagadnienia, we wniosku, trzeba zwrócić uwagę, by eksperci podjęli pozytywną decyzję o dofinansowaniu? Jestem właścicielem niewielkiej piekarni na wschodzie Polski, jednak z dużymi ambicjami rozwojowymi.

czytaj więcej »

Jeśli chcesz właściwie przechowywać dokumenty dotyczące projektu, przestrzegaj zasad, które zawarte są m.in. we wzorze umowy o dofinansowanie projektu. Zwróć uwagę, aby dokumentacja związana z realizacją projektu była przechowywana w sposób zapewniający dostępność, poufność oraz bezpieczeństwo.

czytaj więcej »

wiper-pixel